Bilgi ve Rezervasyon : 0326 212 67 67
tr tr
" Ezan ve Çan ve Hazzan Seslerinin Birleştiği Medeniyetler Şehri "

Hotel Tarihçesi

MahalleM Hotel Tarihçesi

MahalleM Hotel , Antakya’nın tarihi kent merkezi içerisinde Asi Nehri, Kurtuluş Caddesi ve Saray Caddesi arasındaki dar sokakların olduğu yerde konumlanmış bir yapı. Antakya’da bulunan eski evlerin çoğu 18. ve 19. yy’a ait olup sahip olduğu mimarisi ve nitelikleriyle ayrı bir öneme sahip.

Otel klasik bir Antakya evi ,bir avlu etrafında konumlanmış odalar ve eve hizmet eden müştemilattan oluşmuş, sokaktan yüksek duvarlarla ayrılmış mahremiyetini koruyan bir bina, içeri girdiğinizde o mahremiyet sizi rahatlatıyor.

MahalleM Hotel’in yakın çevresinde Antakya Ortodoks Kilisesi, Ulu Cami, Antakya Katolik Kilisesi ve Sarımiye Camisi yer alıyor.Bu tarihi mekanları gezeceklerin yolu bir şekilde MahalleM Hotel’in olduğu sokakta kesişiyor.

MahalleM Hotel, mekanın kurgusu bozulmadan mevcut yedi odaya ıslak zemin eklenerek küçük bir otel haline getirildi. Yapılan restorasyon çalışmasında yapının korunmuşluğundan dolayı en minimum düzeyde müdahale edildi ve bu süreç yaklaşık iki yıl sürdü.

Odalarda kütlesel bir görüntüyü engellemek ve dokuyu bozmamak adına, banyolar cam ile mekandan ayrıldı ve zemin çalışması blok mermerlerle oluşturuldu. Her odanın kendine ait hem yapısal hem de dekorasyon anlamda farklı özellikleri var. Bazıları aile yadigarı parçalar, bir kısmı Antakya’dan ,birçoğu İstanbul'daki antikacılardan alınan parçalar ile süslendi. Özellikle yapıda kullanılan tüm duvar aplikleri , bahçe aydınlatmaları ve tavan avizelerinin tamamı İstanbul’daki antikacılardan.

Modern lüksün çarpıcı birleşimini yansıtan MahalleM Hotel , geçmişten bugüne yolculuğu hatırlatacak şekilde yenilendi.